DAY FIVE AUG. 9, 2003 PAN AMERICAN GAMES TRACK RESULTS

Men’s Triple Jump – 1. Yoandry Betanzo, Cuba, 56-7 ½ (17.26); 2. Jadel Gregorio, Brazil, 55-10 ½ (17.03); 3. Yoelvis Quesada, Cuba, 55-0 ¾ (16.78); 4. Allen Simms, USA, 54-4 (16.56); 5. Aarik Wilson, USA (Fallon, Nev.), 53- 1 ¾ (16.20); 6. Ayata Joseph, Antigua & Barbuda, 52-9 ½ (16.09); 7. Dane Maglorie, St. Lucia, 52-2 ½ (15.91);8. Gregory Hughes, Barbados, 51-5 ¾ (15.69); 9. Brian Wellman, Bermuda, 50-2 ¾ (15.31); 10. Bernuad Shirley, Jamaica, 48-2 ¾ (14.70).

Women’s Pole Vault – 1. Mel Mueller, USA, 14-5 ¼ (4.40); 2. Carolina Torres, Chile, 14-1 ¼ (4.30); 3. Stephanie McCann, Canada, 13-9 ¼ (4.20); 4. Kellie Suttle, USA, 13-5 ¼ (4.10); 5. Katiuska Perez, Cuba, 13-5 ¼ (4.10); 6. Dana Ellis, Canada, 13-1 ½ (4.00); 7. Alejandra Meza, Mexico, 13-1 1/2 (4.00); 8. Denisse Orengo, Puerto Rico, 12-9 ½ (3.90); 9. Michelle Velez, Puerto Rico, 12-5 ½ (3.80); 10. Deborah Gyurcsek, Uruguay, 11-9 ¾ (3.60); 11. Cecilia Villar, Mexico, 11-9 3.4 (3.60)

Women’s 100 Hurdles – 1. Brigitte Foster, Jamaica, 12.67; 2. Perdita Felicien, Canada, 12.70; 3. Lacena Golding-Clarke, Jamaica, 12.79; 4. Michelle Perry, USA 12.80; 5. Angela Whyte, Canada, 12.94; 6. Yaumara Neyra, Cuba, 12.95; 7. Nadine Faustin, Haiti, 12.95; 8. Anay Tejeda, Cuba, 13.20.

Men’s High Jump – 1. Germaine Mason, Jamaica, 7-8 (2.34); 2. Jaime Nieto, USA , 7-5 ¾ (2.28); 3. Terrance Woods, USA , 7-3 ¼ (2.22); 4. Lisvanys Perez, Cuba, 7-2 ½ (2.20); 5. Fabricio Romero, Brazil, 7-2 ½ (2.20); 6. Jesse Lima, Brazil, 7-1 (2.16); 7. Henderson Dottin, Barbados, 7-1 (2.16); 8. Huguens Jean, Haiti, 7-1 (2.16); 9. Romel Lightbourne, Bahamas, 7-1 (2.16); 10. Alfredo Dez, Peru 13.75, (2.13).

Men’s 110 Hurdles – 1. Yunier Hernandez, Cuba, 13.35; 2. Larry Wade, USA , 13.35; 3. Marcio DeSouza, Brazil, 13.45; 4. Redelen Dos Santos, Brazil, 13.48; 5. Dudley Dorival, Haiti, 13.48; 6. Jackson Quinonez, Ecuador, 13.64; 7. Charles Allen, Canada, 13.66; 8. Josh Walker, USA

Men’s 1,500 – 1. Hudson DeSouza, Brazil, 3:45.72; 2. Michael Stember, USA , 3:46.31; 3. Grant Robison, USA , 3:46.68; 4. Miguel Garcia, Venezuela, 3:47.31; 5. Juan Luis Barrios, Mexico, 3:47.67; 6. Fabiano Pecanha, Brazil, 3:48.26; 7. Javier Carriqueo, Argentina, 3:50.95; 8. Byron Piedra, Ecuador, 3:52.20; 9. Isidro Pimentel, Dominican Republic, 3:53.27

Women’s 4x100 Relay – 1. USA  43.06; 2. Cuba, 43.40;3. Jamaica, 43.71; 4. Trinidad & Tobago, 43.97; 5. Colombia, 45.13; 6. Dominican Republic, 45.76.

Men’s 4x100 Relay – 1. USA  38.27; 2. Brazil, 38.44; 3. Trinidad & Tobago, 38.53; 4. Jamaica, 39.08; 5. Cuba, 39.09; 6. Netherlands Antilles, 39.19; 7. 7. Bahamas, 39.72; 8. Saint Kitts & Nevis, 40.37.

Women’s 4x400 Relay – 1. USA  3:26.40; 2. Jamaica 3:27.34; 3. Brazil, 3:28.07; 4. Mexico, 3:28.23; 5. Cuba, 3:28.79; 6. Puerto Rico, 3:32.28; 7. Colombia, 3:37.79; 8. Dominican Republic, 3:38.48.

Men’s 4x400 Relay – 1. Jamaica (Michael Campbell, Sanjay Ayre, Lansford Spence, Davian Clarke) 3:01.81; 2. USA (Mitch Potter, Ja’Warren Hooker, Adam James Davis) 3:01.87; 3. Dominican Republic (Arismendy Peguero, Carlos Santa, Julio Vidal, Felix Sanchez) 3:02.02; 4. Trinidad & Tobago (Jacey Harper, Sherridan Kirk, Jamil James, Damion Barry), 3:05.28; 5. Bahamas (Andre Williams, Dennis Darling, Timothy Munnings, Nathaniel McKinney), 3:05.50.6. Cuba (Glauder Garzon, Sergio Hierrezuelo, Alianny Echevarria, Yerman Lopez) 3:06.27; 7. Venezuela (Johnathan Palma, Simoncito Silvera, Luis Luna, William Hernandez) 3:06.52; 8; Grenada (Bruce Swan, Sheldon Noel, Shane Charles, Alleyne Francique) 3:09.50; 9. Ecuador (Cristian Gutierrez, Andres Gallegos, Luis Moran, Cristian Matute) 3:21.42.

 

FRIDAY, AUG. 8 TRACK RESULTS

Men’s 50k Race Walk Final – 1. German Sanchez, Mexico, 4:05.01; 2. Mario Dos Santos Jr., Brazil, 4:07.36; 3. Luis Garcia, Guatemala, 4:12.14; 4. Sergio Gialdino, Brazil, 4:24.42; 5. Philip Dunn, USA, 4:25.49. Jorge Pino, Cuba, did not finish; Ruben Dario Javiel, Dominican Republic, did not finish; Julio Martinez, Guatemala, did not finish; Omar Zepeda, Mexico, disqualified; Sean Albert, USA disqualified.

 

Men’s Pole Vault Final – 1. Toby Stevenson, USA, 17-10 ½ (5.45); 2. Russ Buller, USA, 17-8 ½ (5.40); 3. Dominic Johnson, St. Lucia, 17-8 ½ (5.40); 4. Javier Benitez, Argentina, 17-6 1/2 (5.35); 5. Giovanni Lanaro, Mexico, 17-0 3/4 (5.20); 6. Ricardo Diez, Venezuela, 17-0 3/4 (5.20); 7. Jose Nava, Chile, 17-0 3/4 (5.20); 8. Jhabari Ennis, Jamaica, 16-4 3/4 (5.00); 9. Francisco Leon, Peru, 16-0 3/4 (4.90); 10. Jorge Naranjo, Chile, 15-9 (4.80); Robinson Pratt, Mexico, no height.

 

Men’s Discus Final - 1. Jason Tunks, Canada, 209-0 (63.70); 2. Frank Casanas, Cuba, 205-4 (62.61); 3. Loy Martinez, Cuba, 201-4 (61.36); 4. Josh Ralston, USA 195-5 (59.57); 5. Jorge Balliengo, Argentina, 194-10 (59.39); 6. Doug Reynolds, USA (Lawrence, Kan.), 192-3 (58.60); 7. Eric Forshaw, Canada, 188-5 (57.42); 8. Marcelo Pugliese, Argentina, 183-4 (55.88); 9. Expedi Pena, Dominican Republic, 168-4; 10. Alleyne Lett, Grenada, 154-11 (47.22)

 

Women’s High Jump Final – 1. Juana Rosario, Dominican Republic, 6-4 ¼ (1.94); 2. Maria Rifka, Mexico, 6-4 ¼ (1.94); 3. Yarianni Arguelles, Cuba, 6-2 ¼; 4. Stacy-Ann Grant, USA, 6-1 ¼ (1.86); 5. Lauren Spencer, Saint Lucia, 6-0 (1.83); 6. Ifoma Jones, USA, 6-0 (1.83); 7. Solange Witteveenm Argentina, 5-10 ¾ (1.80) and Nicole Forrester, Canada, 1.80 (5-10 ¾); 9. Peaches Roach, Jamaica, 5-10 ¾ (1.80); 10. Luciane Dambacher, Brazil, 5-8 ¾ (1.75); 11. Desiree Crichlow, Barbados, 5-8 ¾ (1.75)

 

Women’s Triple Jump Final – 1. Mabei Gay, Cuba, 47-3 3/4 (14.42); 2. Yuliana Perez, USA, 45-10 ¾ (13.99); 3. Yasmay Bicet, Cuba, 45-7 ¼ (13.90); 4. Suzette Lee, Jamaica, 45-4 ½ (13.83); 5. Tiombe Hurd, USA, 44-10 ¾ (13.68); 6. Maria Spencer, Dominican Republic, 44-9 ¾ (13.66); 7. Colleen Scott, Jamaica, 44-8 ¾ (13.63); 8. Maria Jose Paiz, Guatemala, 42-11 ½ (13.09); 9. Monica Falcioni, Uruguay, 42-8 ¾ (13.02); 10. Daysi Ugarte, Bolivia, 40-4 ¼ (12.30)

 

Men’s 4x100 Relay Prelim Heat One – 1. Trinidad & Tobago, 38.97; 2. Jamaica 39.02; 3. Brazil, 39.10; 4. Saint Kitts & Nevis, 40.37; 5. Dominica 40.68; Dominican Republic did not finish.

 

Men’x 4x100 Relay Prelim Heat Two – 1. United States 38.59; 2. Cuba 39.50; 3. Bahamas, 39.91; 4. Netherlands Antilles, 39.95; 5. Cayman Island 41.10; 6. Belize, 42.23.

 

Women’s 100 Hurdles Semifinal Heat One – 1. Brigitte Foster, Jamaica, 12.66 (Pan American Games record, old mark 12.76 Aliuska Lopez, Cuba- Winnipeg, Canada, 1999); 2. Angela Whyte, Canada, 12.78; 3, Michelle Perry, USA, 12.80; 4. Yaumara Neyra, Cuba, 12.82; 5. Maila Machado, Brazil, 13.17; 6. Francisca Guzman, Chile, 14.04; 7. Juana Mejia, Dominican Republic, 14.17.

 

Women’s 100 Hurdles Semifinal Heat Two – 1. Lacena Golding-Clarke, Jamaica, 12.76; 2. Nadine Faustin, Haiti, 12.83; 3. Perdita Felicien, Canada, 12.84; 4. Anay Tejeda, Cuba, 12.99; 5. Yolanda McCray, USA, 13.37; 6. Princesa Oliverso, Colombia, 13.80; 7. Patricia Riesco, Peru, 14.05.

 

Men’s 110 Hurdles Semifinal Heat One – 1. Josh Walker, USA 13.54; 2. Redelen Dos Santos, Brazil, 13.54; 3. Dominique De Grammont, Haiti, 13.78; 4. Paulo Villar, Colombia, 13.81; 5. Anier Garcia, Cuba, 13.83; 6. Ricardo Melbourne, Jamaica, 13.90.

 

Men’s 110 Hurdles Semifinal Heat Two – 1. Larry Wade, USA, 13.35; 2. Yunier Hernandez, Cuba, 13.39; 3. Dudley Dorival, Haiti, 13.54; 4. Charles Allen, Canada, 13.58; 5. Hugh Henry, Barbados, 14.01.

 

Men’s 110 Hurdles Semifinal Heat Three – 1. Marcio De Souza, Brazil, 13.67; 2. Jackson Quinonez, Ecuador 13.70; 3. Karl Jennings, Canada, 13.80; 4. Christopher Pinnock, Jamaica, 13.81; 5. Alleyne Lett, Grenada, 14.10

 

Women’s 200 Final – 1. Roxana Diaz, Cuba, 22.69; 2. Cydonie Mothersille, Cayman Islands, 22.86; 3. Allison Felix, USA, 22.93; 4. Digna Murillo, Colombia, 23.26; 5. Crystal Cox, USA, 23.36; 6. Daniele Browning, Jamaica, 23.46; 7. Norma Gonzalez, Colombia, 23.47; 8. Judith Kitson, Jamaica, 23.80

 

Men’s 200 Final – 1. Kenny Brokenburr, USA, 20.42; 2. Christopher Williams, Jamaica, 20.54; 3. Andre Da Silva, Brazil, 20.68; 4. Clement Campbell, Jamaica, 20.85; 5.Heber Vier, Uruguay, 20.85; 6. Julieon Raeburn, Trinidad & Tobago, 20.93; 7. Claudinei DaSilva, Brazil, 20.99; 8. Kevin Arthurton, Saint Kitts and Nevis, 21.02.

 

Women’s 400 Final – 1. Ana Guevara, Mexico, 50.36; 2. Hazel Ann Regis, Grenada, 51.56; 3. Aliann Pompey, Guyana, 52.06; 4. Lisvania Grenot, Cuba , 52.23; 5. Melisa Barber, USA, 52.53; 6. Noviene Williams, Jamaica, 52.83; 7. Moushaumi Robinson, USA, 52.96; 8. Michelle Burgher, Jamaica, 53.26.

 

Men’s 400 Final – 1. Mitch Potter, USA, 45.11; 2. Yerman Lopez, Cuba, 45.13; 3. Alleyne Francique, Grenada, 45.51; 4. Adam Steele, USA, 45.72; 5. Shane Niemi, Canada, 45.78; 6. Carlos Santo, Dominican Republic, 45.85; 7. Michael Campbell, Jamaica, 46.10; 8. Davian Clarke, Jamaica, 46.17.

Women’s 10,000 Final – 1. Adriana Fernandez, Mexico, 33:16.05; 2. Yudelkis Martinez, Cuba, 33:55.12; 3. Bertha Sanchez, Colombia, 33:56.17; 4. Kim Young-Fitchen, USA, 34:15.09; 5. Madai Perez, Mexico, 34:27.71; 6. Jennifer Crain, USA, 34:40.19; 7. Elsa Monterroso, Guatemala, 36:34.23; 8. Luz Eliana Silva, Chile, 37:11.17/

 

DAY 3, AUGUST 7 EVENING RESULTS

Women’s 1,500 Final – 1. Adriann Munoz, Cuba, 4:09.57; 2, Mary Jayne Harrleson, USA, 4:09.72; 3. Madrea Hyman, Jamaica, 4:10.08; 4. Malindi Elmore, Canada, 4:10.42; 5. Duice Rodriguez, Mexico, 4:11.46; 6. Jany Tamargo, Cuba, 4:20.33; 7. Ashley Couper, Bermuda, 4:20.98; 8. Luciana Mendes, Brazil, 4:21.80; 9. Monica Amboya, Ecuador, 4:27.22; 10. Sonny Garcia, Dominican Republic, 4:32.31; 11. Elsa Monterroso, Guyana, 4:46.53; Niushaa Mancilla, Boliva, did not finish; Lauren Simmons, USA did not start.

 

Women’s Javelin Final – 1. Kim Kreiner, USA 199-8 (60.86); 2. Lavern Eve, Bahamas, 199-1, (60.68); 3. Osleidys Menedez, Cuba, 197-6, (60.20); 4. Sabina Moya, Cuba, 197-4 (60.17); 5. Sonia Bisset, Cuba, 190-3, (58.00); 6. Erica Wheeler, USA, 174-2 (53.08); 7. Zuleima, Colombia, 165-3 (50.37); 8. Leryn Franco, Paraguay, 164-8 (50.21) 9 Dalila Rugama, Nicaragua, 146-0 (44.50)

 

Women’s Shot Put Final – 1. Yumileidi Cumba, Cuba, 63-4 ¼ (19.31); 2. Adriano, Brazil, 60-7 ¾ (18.48); 3. Fior Vasquez, Dominican Republic, 59-6 1/4 (18.14); 4. Mariela Gonzalez, Cuba, 59-0 ¼ (17.99); 5. Laura Gerraughty, USA, 56-10 ¼ (17.33); 6. C Borel, Trinidad & Tobago, 56-6 ½ (17.23); 7. Kristin Heaston, USA (Palo Alto, Calif.), 54-3 ¾ (16.55); 8. Marianne Bernat, Chile, 50-5 1.4 (15.37); 9. Luz Dary Castro, Colombia, 48-11 ½ (14.92).

 

Men’s 3,000 Steeplechase Final – 1. Nestor Nieves, Venezuela, 8:34.26; 2. Joel Bourgeois, Canada, 8:36.78; 3. Anthony Famiglietti, USA, 8:40.22; 4. Thomas Chorny, USA, 8:45.35; 5. Salvador Miranda, Mexico, 8:47.84; 6. David Milne, Canada, 8:59.37; 7. Richard Arias, Ecuador, 9:21.91. Alexander Greaux, Paraguay, disqualified.

 

Men’s 10,000 Final – 1. Teodoro Vega, Mexico, 28.49.38; 2. Marilson Dos Santos, Brazil, 28:49.48; 3. Daniel Browne, USA, 29:06.23; 4. Pablo Olmedo, Mexico, 29:41.31; 5. Luis Fonseca, Venezuela, 29:42.30; 6. William Naranjo, Colombia, 30:13.26; 7. Joes Garcia, Guatemala, 30:26.61; 8. Jorge Cabrera, Paraguay, 31:40.79. Weldon Johnson, USA did not finish.

 

Women’s 200 Semifinal Heat One – 1. Allyson Felix, USA, 22.92; 2. Danielle Browning, Jamaica, 23.21; 3. Digna Murillo, Colombia, 23.36; 4. Shandria Brown, Bahamas, 23.83; 5. Liliana Allen, Mexico, 23.90; 6. Fana Ashby, Trinidad & Tobago, 23.97; 7. Valma Bass, U.S. Virgin Islands, 24.29.

 

Women’s 200 Semifinal Heat Two – 1. Roxana Diaz, Cuba, 22.78; 2. Cydione Mothersille, Cayman Island, 22.89; 3. Crystal Cox, USA, 23.30; 4. Norma Gonzalez, Colombia, 23.34; 5. Judith Kitson, Jamaica, 23.83; 6. Virgil Hodge, Saint Kitts and Nevis, 23.85; 7. Keenan Gibson, Trinidad & Tobago, 24.45; 8. Danielle St. Leger, Haiti, 26.55.

Men’s 200 Semifinal Heat One – 1. Kenny Brokenburr, 20.43; 2. Heber Viera, Uruguay, 20.84; 3. Jamial Rolle, Bahamas, 21.14; 4. James Sherwin, Dominica, 21.26; 5. Danis Garcia, Dominican Republic, 21.53.

 

Men’s 200 Semifinal Heat Two – 1. Andre DaSilva, Brazil, 20.70; 2. Clement Campbell, Jamaica, 20.89; 3. Erik Wilson, USA, 21.23; 4. Keita Cline, British Virgin Islands, 21.29; 5. Adrian Durant, Virgin Islands, 21.45.

 

Men’s 200 Semifinal Heat Three – 1. Christopher Williams, Jamaica, 20.71; 2. Claudinei Da Silva, Brazil, 20.91; 3. Kevin Arthurton, Saint Kitts and Nevis, 20.98; 4. Julieon Raeburn, Trinidad & Tobago, 21.02; 5. Jose Pena, Cuba, 21.11; 6. Daniel Bailey, Antigua and Barbuda, 21.36.

 

Men’s 400 Semifinal Heat One – 1. Yerman Lopez, Cuba, 45.69; 2. Michael Campbell, Jamaica, 45.79; 3. Adam Steele, USA, 45.83; 4. Damion Barry, Trinidad & Tobago, 46.79; 5. Goeloe Geronimo, Netherland Antilles, 47.61.

 

Men’s 400 Semifinal Heat Two – 1. Alleyne Francique, Grenada, 45.31; 2. Mitch Potter, USA, 45.62; 3. Carlos Santo, Dominican Republic, 45.82; 4. Chris Lloyd, Dominica, 45.82; 5. Dennis Darling, Bahamas, 46.59; 6. Cristian Gutierrez, Ecuador, 49.88.

 

Men’s 400 Semifinal Heat Three – 1. Shane Niemi, Canada, 45.89; 2. Davian Clarke, Jamaica, 45.93; 3. Glauder Garzon, Cuba, 45.99; 4. Mauricio Mery, Chile, 46.92; 5. Jonni Lowe, Honduras, 47.78; 6. Kenneth Telemaque, Virgin Islands, 48.85.

 

Women’s 400 Semifinal Heat One – 1. Ana Guevara, Mexico, 52.22; 2. Melisa Barber, USA, 52.62; 3. Michelle Burgher, Jamaica, 53.13; 4. Adia McKinnon, Trinidad & Tobago, 54.24; 5. Jackie Ann Morain, Grenada, 56.30; 6. Mirtha Brock, Colombia, 1:01.79.

Women’s 400 Semifinal Heat Two – 1. Hazel Ann Regis, Grenada, 52.21; 2. Moushaumi Robinson, USA, 52.23; 3. Lisvania, Cuba, 52.37; 4. Josiane Tito, Brazil, 53.18; 5. Clara Hernandez, Domican Republic, 55.22.

 

Women’s 400 Semifinal Heat Three – 1. Aliann Pompey, Guyana, 52.23; 2. Noviene Williams, Jamaica, 52.76; 3. Geisa Coutinho, Brazil, 53.23; 4. Patricia Rodriguez, Colombia, 53.41; 5. Mayra Gonzalez, Mexico, 53.53; Ellana Pacheco, Venezuela, did not finish.

 

DAY 3 AUGUST 7 MORNING RESULTS

Men’s Hammer Throw Final – 1. Juan Cerra, Argentina, 247-9 (75.53); 2. James Parker, USA, 244-6 (74.35); 3. John McEwen, USA, 234-6 (71.49); 4. Yosvano Suarez, Cuba, 230-5 (70.24); 5. Alberto Sanchez, 227-7 (69.37); 6. Adriana Marzo, Argentina, 225-2 (68.65); 7. Raul Rivera, Guatemala, 213-5 (65.06); 8. Eduardo Acuna, Peru, 207-8 (63.30)

Men’s 200 Preliminary Heat One – 1. Andre Da Silva, Brazil, 20.83; 2. Erik Wilson, USA, 21.10; 3. Danis Garcia, Dominican Republic, 21.22; 4. Jairo Duzant, Netherlands Antilles, 21.31; 5. Rogelio Pizarro, Paraguay, 21.39; 6. Rolando Blanco, Guatemala, 21.56; 7. Jayson Jones, Belize, 21.80; 8. Wladimir Afriani, Haiti, 21.98.

 

Men’s 200 Preliminary Heat Two– 1. Kenny Brokenburr, USA, 20.66; 2. Jose Pena, Cuba, 21.03; 3. Adrian Durant, Virgin Islands, 21.19; 4. Claudinel DaSilva, Brazil, 21.22; 5. Bruce Swan, Grenada, 21.38; 6. Xavier James, Bermuda, 21.65; Andres Gallegos, Ecuador, did not finish

 

Men’s 200 Preliminary Heat Three – 1. Clement Campbell, Jamaica, 21.00; 2. Heber Viera, Uruguay, 21.10; 3. Kevin Arthurton, Saint Kitts and Nevis, 21.12; 4. James Sherwin, Dominica, 21.20; 5. Juan Pedro Toledo, Mexico, 21.41; 6. Troy McIntosh, Bahamas, 21.56; 7. Diego Ferreira, Paraguay, 21.89; 8. Luis Moran, Ecuador, 22.58.

Men’s 200 Preliminary Heat Four - 1. Christopher Williams, Jamaica, 20.90; 2. Jamial Rolle, Bahamas, 21.10; 3. Julieon Raeburn, Trinidad & Tobago, 21.13; 4. Keita Cline, Virgin Islands, 21.25; 5. Daniel Bailey, Antigua and Barbuda, 21.26.

 

Heptathlon 100 Hurdles Heat One – 1. Magalys Garcia, Cuba, 13.61, 1034 points; 2. Nicole Haynes, Canada, 14.03, 974; 3. Judith Mendez, Dominican Republic, 14.10, 964; 4. Francia Manzanillo, Dominican Republic, 14.34, 931; 5. Valeria Steffens, Chile, 15.23, 811.

 

Heptathlon 100 Hurdles Heat Two – 1. Tiffany Lott, USA, 13.15, 1,102; 2. Yoleidis Limonta, Cuba, 13.95, 985; 3, Melissa Vanek, 14.06, 970; 4. Thaimara Rivas, Venezuela, 14.36, 928.

 

DAY 2 RESULTS

FINALS

Women’s 800 – 1. Letitia Vriesde, Suriname, 2:02.92; 2. Adriana Munoz, Cuba, 2:02.96; 3. Marian Burnette, 2:03.58; 4. Christiane Ritz, Brazil, 2:04.37; 5. Yanelis Lara, Cuba, 2:04.58; 6. Luciana Mendes, Brazil, 2:05.52; 7. Sheena Gooding, Barbados, 2:06.28; 8. Hazel Clark, USA, 2:09.12.

 

Men’s 800 – 1. Achraf Tadili, Canada, 1:45.05; 2. Osmar Dos Santos, Brazil, 1:45.64; 3. Fabiano Pecanha, Brazil, 1:46.39; 4. Jesse Strutzel, USA, 1:46.45; 5. Sheridan Kirk, Trinidad & Tobago, 1:47.50; 6. Ricardo Etheridge, Puerto Rico, 1:48.53; 7. Marvin Watts, Jamaica, 1:48.98; 8. Floyd Thompson, USA, 1:50.04.

 

Women’s 100 – 1. Lauryn Williams, 11;12; 2. Angela Williams, USA, 11.15; 3. Liliana Allen, Mexico, 11.28; 4. Virgen Benavides, Cuba 11.28; 5. Tamika Clarke, Bahamas, 11.39; 6. Savatheda Fynes, Bahamas, 11.42; 7. Judith Kitson, Jamaica, 11.48; 8. Fana Ashby, Trinidad & Tobago, 11.52.

 

Men’s 100 – 1. Mickey Grimes, USA, 10.10; 2. Michael Frater, Jamaica, 10.21; 3. Marcelle Scales USA, 10.22; 4. Anson Henry, Canada, 10.30; 5. Edson Ribeiro, Brazil, 10.31; 6. Jarbas Mascarenhas Jr., Brazil, 10.34; 7. Sheldon Morant, Jamaica, 10.36; 8. Nicconnor Alexander, Trinidad & Tobago, 10.42.

 

Women’s 400 Hurdles – 1. Joanna Hayes, USA, 54.77; 2. Daimy Pernia Figueroa, Cuba, 55.10; 3. Andrea Blackett, Barbados, 55.24; 4. Brenda Taylor, USA, 55.27; 5. Yvonne Harrison, Puerto Rico, 55.27; 6. Allison Beckford, Jamaica, 55.50; 7. Debbie-Ann Parris, Jamaica, 56.73; 8. Lucimar Teodoro, Brazil, 57.56.

 

Men’s 400 Hurdles – 1. Felix Sanchez, Dominican Republic, 48.19 (Pan American Games record – old mark 48.23, Eronilde Nunes de Araujo, Brazil, 1999); 2. Eric Thomas USA, 48.74; 3. Dean Griffiths, Jamaica, 49.35; 4. Oscar Juanz, Mexico, 50.28; 5. Regan Nichols, USA (Houston, Texas), 50.31; 6. Sergio Hierrezuelo, Cuba, 50.34; 7. Adam Kunkel, Canada, 50.43; 8. Eronildes, Brazil, 51.19.

 

Women’s 5,000 – 1. Adriana Fernandez, Mexico, 15:30.65 (Pan American Games record – old mark 15:46.32, Adriana Fernandez, Mexico, 1995); 2. Nora Rocha, Mexico, 15:40.98; 3. Nicole Jefferson, USA (Gunnison, Colo.), 15:42.40; 4. Yudelkis Martinez, Cuba, 16:09.33; 5. Bertha Sanchez, Colombia, 16:13.59; 6. Ann Marie Brooks, USA, 16:31.51; 7. Rosa Apaza, Boliva, 17:01.41; 8. Elsa Monterroso, Guatemala, 17:13.72; 9. Silvia Paredes, Ecuador, 17:46.03.

 

Men’s Long Jump – 1. Ivan Pedroso, Cuba, 27-0 (8.23); 2. Luis Meliz, Cuba, 26-11 (8.20); 3. Victor Castillo, Venezuela, 26-2 ¼ (7.98); 4. Kareem Streete-Thompson, Cayman Islands, 26-1 1/2; (7.96); 5. Osbourne Moxey, Bahamas, 26-0 ¼ (7.93); 6. Kevin Dilworth, USA, 25-9 ½ (7.86); 7. Andre Edwards, Jamaica, 25-5 5 ½ (7.76); 8. Kevin Barlett, Barbados, 24-11 ¼ (7.60); 9. Melvin Lister, USA, 24-9 ¾ (7.56);10. Jean Cummings, St. Vincent & The Grenadines, 24-5 (7.44)

 

Men’s Javelin - 1. Emeterio Gonzalez, Cuba, 268-1 (81.72) (Pan American Games record – old mark 260-1 Emeterio Gonzalez, Cuba, 1995); 2. Isbel Luaces, Cuba, 265-7 (80.95); 3. Breaux Greer, USA, 259-10 (79.21); 4. L. Da Silva, Brazil, 242-4 (73.86); 5. Manuel Fuenmayor, Venezuela, 238-3 ½ (72.63); 6. Nery Kennedy, Paraguay, 238-3 (72.62); 7. Diego Moraga, Chile, 235-6 (71.79); 8. Robert Minnitti, USA, 235-0 (71.64); 9. Noraldo Palacios, Colombia, 226-8 (69.09); 10. Rigoberto Calderon, Nicaragua, 219-8 (66.98)

 

 

 

DAY 1 EVENING RESULTS

FINALS

Men’s 5,000 – 1. Hudson DeSouza, Brazil, 13:50.71; 2. Jose David Galvan, Mexico, 13:52.92; 3. Marilson Dos Santos, Brazil, 13:56.90; 4. Alejandro Saurez, Mexico, 13:58.19; 5. Mauricio Diaz, Chile, 13:58.85; 6. Fredd Gonzalez, Venezuela, 14:21.53; 7. William Naranjo, Colombia, 14:25.70; 8. Patrick Fuller, Belize, 14:39.23; 8. ; 9. Seth Hejny, USA, 14:50.33; 10. Jesus Ramirez, Dominican Republic, 15:55.17; Jose Garcia, Guatemala, did not finish.

 

Women’s Discus – 1. Aretha Hill, USA, 207-8 (63.30); 2. Fernandez, Cuba, 201-0 (61.26); 3. Ferrales, Cuba, 196-11 (60.03); 4. Suzy Powell, USA, 196-10 (60.00); 5. Adriano, Brazil, 192-11 (58.80); 6. Castro, Colombia, 182-6 (55.65); 7. Mercedes, Dominican Republic, 145-10 (44.46).

 

Women’s Long Jump - 1. A Falaiye, Canada, 21-1 1/4 (6.43); 2. Edwards, Bahamas, 21-0 ½ (6.41); 3. Savigne, Cuba, 21-0 (6.40);4. Spencer, Domoinican Republic, 20-8 ½ (6.31); 5. Tameisha King, USA, (Mableton, Ga.), 19-11 ¾ (6.09); 6. Rose Richmond, USA, 19-8 ¾ (6.01); 7. M. Falconi, Uruguay, 19-4 ¼ (5.90); 8. Saunders, Bahamas, 19-4 ¼ (5.90); 9. Scott, Jamaica, 18-10 ¾ (5.76); 10. Flores, Belize, 16-0 ¾ (4.90).

 

Men’s Shot Put – 1. Reese Hoffa, USA, 68-3 ¾ (20.95) (Pan American Games record – old mark 67-4 by CJ Hunter, United States, 1995); 2. Verni, Chile, 66-1 (20.14); 3. Brad Snyder, Canada, 65-11 ½ (20.10); 4. Dan Taylor USA, 64-7 ¼ (19.69); 5. Paunie, Cuba, 63-4 ¾ (19.32); 6. Medina, Venezuela, 62-11 ½ (19.19); 7. Rodrigquez, Colombia, 59-7 (18.16); 8. Stone, Trinidad & Tobago, 57-11 (17.65); 9. Guzman, Mexico 57-3 ¼ (17.39); 10. Scott, Jamaica, 55-10 1/4 (17.02); 11. Ventura, Domincan Republic 54-3 ¼ (16.54); 12. Pena, Dominican Republic 49-5 (15.06)

 

Women’s 400 Hurdles Semifinal Heat One – 1. Joanna Hayes, USA, 55.64; 2. Andrea Blackett, Barbados, 55.97; 4. Lucimar Teodoro, Brazil, 56.33; 5. Yudalis Diaz, Cuba, 57.92; 6. Jazmin Rodriguez, Dominican Republic, 58.42.

 

Women’s 400 Hurdles Semifinal Heat Two – 1. Brenda Taylor, USA, 55.76; 2. Daimy Figueroa, Cuba, 55.77; 3. Yvonne Harrison, Puerto Rico, 55.79; 4. Allison Beckford, Jamaica, 56.85; 5. Princesa Oliveros, Colombia, 57.44; 6. Peria Dos-Santos, Brazil, 1:00.28

 

Men’s 400 Hurdles Semifinal Heat One – 1. Felix Sanchez, Dominican Republic, 48.99; 2. Regan Nichols, USA, 50.01; 3. Eronildes Araujo, Brazil, 50.21; 4. Oscar Juanz, Mexico, 50.31; 5. Sergio Hierrezuelo, Cuba, 50.37; 6. Michael Aguilar, Biz, 51.55; 7. Demarius Cash, Bahamas, 53.54; 8. Jonni Lowe, Honduras, 54.40.

 

Men’s 400 Hurdles Semifinal Heat Two – 1. Eric Thomas, USA, 48.91; 2. Dean Griffiths, Jamaica, 49.08; 3. Adam Kunkel, Canada, 50.00; 4. Miguel Garcia, 50.89; 5. Douglas Lynes, Bahamas, 51.12; 6. Shane Charles, Grenada, 51.15; 7. Cric Fitz-Allen, Saint Vincent and the Grenadinesm 51.83.

 

Men’s 100 Semifinal Heat One – 1. Mickey Grimes, USA, 10.20; 2. E. Ribeiro, Brazil, 10.39; 3. M. Frater, Jamaica, 10.39; 4. N. Alexander, Trinidad and Tobago, 10.42; 5. J. Pita, Cuba, 10.56; 6. J. Harper, Trinidad & Tobago, 10.63; 7. R. Blanco, Guatemala, 10.64; 8. B. Swan, Grenada, 10.79.

 

Men’s 100 Semifinal Heat Two – 1. Marcelle Scales, USA, 10.33; 2. J. Mascarenhas Jr., Brazil, 10.57; 3. A. Henry, Canada, 10.60; 4. S. Morant, Jamaica, 10.61; 5. A. Reyes, Cuba, 10.61; 6. C. Martina, Netherlands Antilles, 10.62; 7. D. Delaney, Saint Kitts and Nevis, 10.74; 8. D. Bailey, Antigua and Barbuda, 10.74.

 

Women’s 800 Semifinal Heat One - 1. Adriana Munoz, Cuba, 2:03.65; 2. Letitia Vriesde, Suriname, 2:03.77; 3., Neisha Bernard, Grenada, 2:04.22; 4. Kenia Sinclair, Jamaica, 2:10.51; 5. Lauren Simmons, USA, 2:12.17

 

Women’s 800 Semifinal Heat Two – 1. Hazel Clark, USA, 2:03.54; 2. Christiane Ritz, Brazil, 2:04.09; 3. Marian Burnette, Guyana, 2:04.17; 5. Yanelis Lara, Cuba, 2:04.20; 6. Gabriela Medina, Mexico, 2:10.69.

 

Women’s 800 Semifinal Heat Three – 1. Luciana Mendes, Brazil, 2:04.28; 2. Sheena Gooding, Barbados, 2:04.77; 3. Melissa DeLeon, Trinidad & Tobago, 2:05.06; 4. Sandra Moya, Puerto Rico, 2:05.52; 5. Tamkia Williams, Bermuda, 2:06.16; 6. Rosibell Garcia, Colombia, 2:08.08.

 

Men’s 800 Semfinal Heat One – 1. Jesse Strutzel USA, 1:49.58; 2. Osmar Dos Santos, Brazil, 1:49.63; 3. Achraf Tadili, Trinidad & Tobago, 1:49.78; 5. Marvin Watts, Jamaica, 1:50.18.

 

Men’s 800 Semifinal Heat Two – 1. Floyd Thompson, USA 1:48.86; 2. Ricardo Etheridge, Puerto Rico, 1:48.90; 3. Fabiano Pecanha, Brazil, 1:49.34; 4. Jemaine Myers, Jamaica, 1:50.57; 5. Cristian Matute, Ecuador, 1:50.88; 6. Jean Destine, Haiti, 1:51.20.

Women’s 100 Semifinal Heat One – 1. Lauryn Williams, USA, (Miami, Fla.), 11.53; 2. Lilliana Allen, Mexico, 11.62; 3. Digna Murillo, Colombia, 11.74; 4. Misleydys Lazo, Cuba, 11.90; 5. Valma Bass, Virgin Islands, 12.15; 6. Marleny, Dominican Republic, 12.30.

 

Women’s 100 Semifinal Heat Two – 1. Virgen Benavides, Cuba, 11.40; 2. Tamika Clarke, Bahamas, 11.54; 3. Fana Ashby, Trinidad & Tobago, 11.56; 4. Heather Samuel, Antigua and Barbuda, 11.78; 5. Maria Carrion, Dominican Republic, 11.90; 6. Danielle Silejar, Haiti, 12.84.

 

Women’s 100 Semifinal Heat Three – 1. Angela Williams, USA, 11.59; 2. Savatheda Fynes, Bahamas, 11.67; 3. Judith Kitson, Jamaica, 11.71; 4. Kelly Baptiste, Trinidad & Tobago, 11.83; 5. Melisa Murillo, Colombia, 11.84.

 

Decathlon Shot Put – 1. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 47-11 ¾, (14.62) 766 points; 2. Kip Janvrin, USA, 46-2, (14.07), 733 points; 3. Yonelvis Aguila, Cuba, 45-2 ¼, (13.77), 714 points; 4. Santiago Lorenzo, Argentina, 44-6 ¼, (13.57), 702 points; 5. Enrique Aguirre, Argentina, 44-4, (13.51), 698 points; 6. Octavious Gillespie, Guatemala, 40-6 ¼, (12.35), 628 points; 7. Stephen Moore, USA, 38-9 ¾, (11.83), 596 points.

 

Decathlon High Jump – Stephen Moore, USA, 6-10 ¾ (2.10), 896 points; 2. Yonelvis Aguila, Cuba, 6-7 (2.01), 813 points; 3. Enrique Aguirre, Argentina, 6-6 (1.98) 785 points, and Octavious Gillespie, Guatemala, 6-6 (1.98), 785 points; 5. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 6-1 ¼ (1.86), 679 points; 6. Santiago Lorenzo, Argentina, 6-0 (1.83) 653 points; Kip Janvrin USA no height

 

Decathlon 400 – 1. Stephen Moore, USA, 48.16, 901 points; 2. Santiago Lorenzo, Argentina, 49.94, 817 points; 3. Enrique Argentina, 50.20, 805 points; 4. Yonelvis Aguila, Cuba, 50.24, 804 points; 5. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 50.27, 802 points.

 

Decathlon Standings After Five Events – 1. Stephen Moore, USA 4196 points; 2. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 4030 points; 3. Yonelvis Aguila,Cuba, 3,984 points; 4. Enrique Aguirre, Argentina, 3,949 points; 5. Santiago Lorenzo, Argentina, 3,753 points.

 

 

Day 1 Morning Results

Finals

20K Race Walk – 1. Jefferson Perez, Ecuador, 1:23.06; 2. Bernardo Seguar, Mexico, 1:23.31; 3. Alejandro Lopez, Mexico, 1:24.33; 7. Timothy Seaman USA, 1:33.24; 8. John Nunn, USA, 1:35.34.

 

Women’s Hammer Throw - 1. Yipsi Moreno, Cuba, 243-7 (74.25) (Pan American Games record – old mark 214-5, Dawn Ellerbe, United States, 1999); 2. Yunaika Crawford, Cuba, 228-2 (69.57); 3. Candice Scott, Trinidad & Tobago, 226-7 (69.06); 4. Anna Norgren-Mahon USA, 220-1 (67.09); 5. Dawn Ellerbe, USA, 215-8 (65.75).

 

Decathlon Men’s 100 – 1. Stephen Moore, USA, 10.75, 917 points; 2. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 11.02, 856 points; 3. Enrique Aguirre, Argentina, 11.06; 4. Yonelvis Aguila, Cuba, 11.16, 825; 5. Kip Janvrin, USA, 11.28, 799 points; 6. Santiago Lorenzo, Argentina, 11.31, 793; 7. Octavious Gillespie, Guatemala, 11.48, 757.

 

Decathlon Men’s Long Jump – 1. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 24-6 ¼, (7.47), 927 points; 2. Stephen Moore, USA, 23-11 ½ (7.30), 886 points; 3. Yonelvis Aguila, Cuba, 23-2 (7.06), 828 points; 4. Enrique Aguirre, Argentina, 22-11 ¾ (7.00), 814 points; 5. Santiago Lorenzo, Argentina, 22-7 ¼ (6.89), 788 points; 6. Kip Janvrin, USA, 22-1 ¾ (6.75), 755 points; 7. Octavious Gillespie, Guatemala, 18-3 ¾ (5.58), 498 points.

 

Preliminaries

Men’s 100

Heat One – 1. Mickey Grimes USA, 10.08; 2. Michael Frater, Jamaica, 10:34; 3. Churandy, Martina, Netherlands Autilles,10.42; 4. Bruce Swan, Granada, 10.45; 5. Delwayne Delaney, St. Kitts and Nevis, 10.51; 6. Diego Ferreira, Paraguay, 10.64; 7. Xavier James, Bermuda, 10.83.

 

Heat Two – Anson Henry, Canada, 10.45; 2. Rolando Blanco, Guatamala, 10.53; 3. Alexander Reyes, Cuba, 10.55; 4. Jacey Harper, Trinidad-Tobago, 10.57; 5. Derrick Atkins, Bahamas, 10.59; 6. Jayson Jones, Belize, 10.82; 7. Azik Graham, St. Vincent & Grenadines, 11.05

 

Heat Three- 1. Sheldon Morant, Jamaica, 10.30; 2. Edson Ribeiro, Brazil, 10.37; 3. Daniel Bailey, Antigua, 10.53; 4. Danis Garcia, Dominican Republic, 10.58; 5. John Smith, Dominican Republic, 10.69; 6. Wladimir Afriani, Haiti, 10.83; 7. Marcelle Scales, USA, 10.96; 8. Andres Gallegos, Ecuador, 11.22.

 

Heat Four - 1. Nicconnor Alexander, Trinidad & Tobago, 10.45; 2. Jarbas Mascarenhas Jr., Brazil, 10.52; 3. Juan Pita, Cuba, 10.65; 4. Jamiial Rolle, Bahamas, 10.84; 5. Esabille Donnell, St. Kitts & Nevis, 10.90; 6. Luis Moran, Ecuador, 10.96; 7. Stephane Rabel, Haiti, 11.18.